Як визначити потенціал вашої територіальної громади?

В процесі децентралізації чи не найважливішим питанням буде – об’єднуватися чи залишатися самостійною територіальною громадою. А ще виникатиме спокуса стати центром навколишніх сіл і селищ.

Навіть не беручи до уваги той фактор, що об’єднаним громадам держава обіцяє допомагати субвенціями на освіту і медицину, сприятливим оподаткуванням, самостійністю у розпорядженні інвестиційними коштами і в формуванні штатного розпису, об’єктивна оцінка спроможностей дасть  можливість прийняти єдине і правильне рішення.

Одним із найважливіших важелів при визначенні курсу є аналіз економічного потенціалу вашої територіальної громади.

 

Перше, на що потрібно звертати увагу, – це зайнятість населення. Вона визначається сумою податку на доходи фізичних осіб. Високий? Це добре, а низький – означає, що зі старту буде важко впоратися з навантаженням на утримання лікарень, шкіл, дошкільних закладів, апарату, доріг, а загалом інфраструктури.  Зважте на те, що в об’єднаних громадах 60% ПДФО буде залишатися на місцях.

 

Наступним постачальником коштів громаді є податок на землю. Щоб почуватися самодостатніми, площа територіальної громади має бути щонайменше 250-300 км2, а оптимально – це 500 км2.

 

Далі беремося за аналіз бюджету.  Якщо індекс податкоспроможності дорівнює 0,9, можете створювати громаду, тому що ви не дотаційні.

 

Звертати увагу потрібно і на структуру виробничої сфери. Краще, щоб в населеному пункті працювало багато маленьких підприємств, чим одне, яке є монополістом.

 

Після оцінки економічної складової перейдемо до аналізу інфраструктурної спроможності. Тут потрібно враховувати наявність шкіл, закладів охорони здоров’я, які знаходяться в зоні доступності (15 км), наявність підрозділів державної та муніципальної влади.

Незалежно від того, чи вирішується питання про самостійність або  набуття статусу центру громади, повинна бути достатня інфраструктура для розташування органів влади громади та територіальних органів влади держави.

Мають бути приміщення для:

– Ради громади та виконавчого комітету ради;

– Відділення пенсійного фонду;

– Відділення управління соціального захисту;

– Центру надання адміністративних послуг;

– Поліції місцевого самоврядування;

– Казначейства;

– Пожежної частини.

 

І наостанок – демографічний фактор. Як кажуть, кадри вирішують все. Тому важливо, щоб спроможна територіальна громада була забезпечена достатньою кількістю кваліфікованих кадрів, що забезпечать виконання усіх адміністративних  функцій та надання  послуг.

Важливу роль у визначенні перспектив розвитку відіграє співвідношення молоді та людей старшого віку.  Суттєвим показником у визначенні статусу міста чи селища, особливо того, що розташоване поблизу обласних і районних центрів, є достатня кількість робочих місць. Негативним маркером є міграція населення на роботу до великих міст. Такі населені пункти служать своєрідним спальним регіоном і їх перспектива дуже слабка.

 

Бути центром об’єднаної громади – це, в першу чергу, величезна відповідальність. Тому дуже важливо реально оцінити економічну, інфраструктурну, кадрову складові. Щоб  об’єднання громад дало поштовх економічному розвитку і налагодженню життя людей. Натомість необгрунтоване, амбіційне об’єднання громад може мати негативні економічні наслідки.

 

Важливо знати!

Спроможна (об’єднана) територіальна громада — територіальні громади сіл (селищ, міст), які в результаті добровільного об’єднання здатні самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

 

За своїми  повноваженнями, можливістю доступу та розпорядження фінансовими ресурсами об’єднана територіальна громада набуває фактичний статус міста обласного значення.

120405 1207- Processed by: Helicon Filter; IMG_2799 VLUU L100, M100  / Samsung L100, M100

Алла Багірова